Workshop Program

Registration, talks, and coffee breaks will all be in the Oak Room of the Indiana Memorial Union.

This page last updated May 11, 2017


FRIDAY MAY 12, 2017

08:00-08:40
Welcome and coffee

08:40-09:00
Opening remarks
Elizabeth Housworth, Chair, Mathematics Department
David Baxter, Chair, Physics Department
Mike Snow, Director, IUCSS
Alan Kostelecky, Physics Department

Friday morning session 1
chaired by Miguel Angel Javaloyes Victoria (Murcia)

09:00-09:30
Zhongmin Shen (IUPUI)
Ricci curvature tensors in Finsler geometry

09:30-10:00
Brett Altschul (South Carolina)
Quantum field theories in different kinds of spaces

10:00-10:30
Coffee

Friday morning session 2
chaired by Neil Russell (Northern Michigan)

10:30-11:00
Alan Kostelecky (Indiana)
Lorentz violation and Finsler geometry

11:00-11:30
Erasmo Caponio (Bari Polytechnic)
Finsler spacetimes with a timelike Killing vector field

11:30-12:00
Jose David Vergara (UNAM)
Lorentz violation and momentum-dependent metrics

12:00-14:00
Lunch

Friday afternoon session 1
chaired by Jim Davis (Indiana)

14:00-14:30
Wolfgang Ziller (U Penn)
Finsler metrics with constant positive flag curvature

14:30-15:00
Volker Perlick (Bremen)
A general redshift formula in Finsler spacetimes

15:00-15:30
Jay Tasson (Carleton)
Lorentz violation in gravity and geometric constraints

15:30-16:00
Coffee

Friday afternoon session 2
chaired by Jinfeng Liao (Indiana)

16:00-16:30
Panayiotis Stavrinos (Athens)
Lorentz violation and Finsler cosmology

16:30-17:00
Neil Russell (Northern Michigan)
Classical lagrangians and Lorentz violation

17:00-17:30
Michael Duff (Imperial)
How fundamental are fundamental constants?


20:00-22:00
Dessert social, President's Room
Faculty Club, Indiana Memorial Union



SATURDAY MAY 13, 2017

08:30-9:00
Coffee

Saturday morning session 1
chaired by Paul Kirk (Indiana)

09:00-09:30
Xin Li (CAS, Beijing)
Finsler geometry: a viable link to modified gravity

09:30-10:00
Don Colladay (New College)
De-singularization of Finslerian varieties

10:00-10:30
Coffee

Saturday morning session 2
chaired by Chris Judge (Indiana)

10:30-11:00
Miguel Angel Javaloyes Victoria (Murcia)
Finsler spacetimes and cone structures

11:00-11:30
Matt Mewes (Cal Poly)
Lorentz-Violating Dispersion Relations

11:30-12:00
Euclides Silva (UF Cariri)
A nonlinear dynamics for the scalar field in Randers spacetime

12:00-14:00
Lunch

Saturday afternoon session 1
chaired by Yuri Bonder (UNAM)

14:00-14:30
Sergiu Vacaru (Iasi)
Exact black hole and cosmological solutions with modified dispersion and quasiperiodic structure in Finsler like theories on (co) tangent Lorentz bundles

14:30-15:00
Marco Schreck (UF Maranhao)
Classical lagrangians and Finsler structures of the nonminimal Standard-Model Extension

15:00-15:30
Marco Letizia (SISSA)
Deformed relativity symmetries and Finsler geometry

15:30-16:00
Coffee

Saturday afternoon session 2
chaired by Jay Tasson (Carleton)

16:00-16:30
Charalampos Markakis (Illinois)
Ideal magnetohydrodynamic flows as geodesics in Finsler spaces

16:30-17:00
Ralf Lehnert (IUCSS)
Physics applications for Finsler b space